ПОЛОЖЕННЯ ПРО КУРАТОРА АКАДЕМІЧНОЇ ГРУПИ
ФАКУЛЬТЕТУ ІНОЗЕМНИХ МОВ
Положення про куратора академічної групи Факультету іноземних мов (далі – Положення) розроблено відповідно до чинного законодавства України, Статуту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Положення визначає обов’язки, права та відповідальність кураторів академічних груп факультету та розроблене з метою полегшення процесу адаптації студентів під час вступу на навчання та у процесі навчання, вдосконалення навчально-виховного процесу, організаційної роботи із студентами, виконання плану роботи факультету.
Інститут кураторів є управлінською ланкою, яка взаємодіє з іншими у системі позааудиторної виховної роботи і забезпечує її організацію на рівні студентської академічної групи, результатом діяльності якої є набуття здобувачами освіти соціального досвіду поведінки, формування у них ціннісних орієнтирів, а також розвиток індивідуальних якостей особистості.
1. Загальні положення.
1.1. Діяльність куратора академічної групи здійснюється на підставі Статуту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (далі – Університету), Концепції виховної роботи в університеті та на факультеті іноземних мов (далі – Факультет), плану роботи факультету та кафедр.
1.2. Куратор академічної групи призначається розпорядженням декана факультету з числа професорсько-викладацького складу з урахуванням педагогічних навичок та особистісних якостей кандидата. Кандидатуру куратора подає завідувач кафедри з числа співробітників, що працюють за основним місцем роботи в Університеті, після обговорення на засіданні кафедри. Куратори затверджуються на початку навчального року. При переході групи з курсу на курс куратори, як правило, продовжують свою роботу у цій групі.
1.3. Куратор академічної групи – особа, яка організовує систему відносин в групі через різні види позанавчальної діяльності. Куратори тісно співпрацюють зі старостами груп та органами студентського самоврядування.
1.4. Куратор безпосередньо підпорядкований завідувачу кафедри, який здійснює поточний контроль за діяльністю кураторів і допомагає їм в організації виховного процесу. Наприкінці навчального року куратори звітують про результати роботи та стан справ у своїй групі.
1.5. Загальне керівництво, координацію і систематичний контроль за роботою кураторів на Факультеті здійснює заступник директора з навчально-виховної роботи, який звітує про свою діяльність на засіданні Вченої ради Факультету.
1.6. Робота куратора в академічній групі відображається в індивідуальному плані викладача. Якість роботи куратора враховується при вирішенні питання укладання контракту, подання на вчене звання та при визначенні різних видів заохочення.
1.7. Документація, яку веде куратор, визначається відповідно до основних нормативних документів щодо організації навчально-виховної роботи Університету, а також з урахуванням вимог адміністрації Факультету та Університету. Діяльність куратора академічної групи здійснюється на підставі розробленого на навчальний рік плану у відповідності до плану виховної роботи кафедри та Факультету.
2. Обов’язки куратора.
2.1. Збирати дані про кожного студента групи та необхідні дані про їх батьків і оформити їх належним чином.
2.2. Збирати дані про студентів пільгових категорій.
2.3. Забезпечувати контроль та брати участь в обліку результатів поточного, модульного і семестрового контролю, відвідування студентами навчальних занять, готувати необхідну інформацію про готовність до екзаменаційних сесій та їх результати, розробляти і реалізовувати заходи щодо їх покращення.
2.4. Впроваджувати демократичні принципи управління групою, орієнтовані на перехід до самоврядування, розвиток організаторських якостей, виявлення лідерів тощо.
2.5. Допомагати активу групи у формуванні студентського колективу, виробленні позитивних ціннісних орієнтацій у студентів, спрямованих на здобуття знань, підвищення свого загального культурного рівня, ведення здорового способу життя тощо.
2.6. Докладати необхідних зусиль щодо створення в навчальній групі здорового морально-психологічного клімату, який сприяв би формуванню творчого ставлення студентів до навчання, виховання у них свідомої дисципліни, в цілому здорових моральних засад.
2.7. Підтримувати на достатньому рівні зв’язки з викладачами, які працюють з групою, та керівництвом факультету з метою оперативного вирішення тих чи інших питань, що стосуються навчання та побуту студентів.
2.8. Підтримувати високий рівень навчальної і побутової дисципліни студентів, виховання сумлінного ставлення до навчання, готовності до праці, професійної мотивації.
2.9. Формувати в групі відчуття корпоративності, згуртованості та відповідальності за навчальну і суспільну роботу, розвиток у студентів етичних норм поведінки.
2.10. Залучати студентів до участі в суспільній, культурній, спортивномасовій, науково-дослідній роботі.
2.11. Виховувати у студентів почуття відповідальності за збереження майна в аудиторіях та гуртожитках.
2.12. Щотижня проводити збори (кураторські години) з групою.
2.13. Скеровувати студентів до активної участі в студентському самоврядуванні. Допомагати студентському активу в організаційній роботі.
2.14. Залучати до співробітництва спеціалістів різних галузей (психологічної служби, культури, спорту і т.д.), які можуть допомогти в організації виховної роботи в групі.
2.15. Вносити пропозиції щодо відзначення і заохочення кращих студентів, брати участь у складанні характеристик студентів академічної групи.
2.16. Проводити заходи організаційної та виховної роботи в студентській групі за планами ректорату, деканату, кафедри та власним планом.
2.17. Складати плани культурно-виховної роботи в закріпленій студентській групі і звіти про їх виконання.
2.18. Систематично заповнювати журнал куратора.
2.19. Надавати студентам допомогу в підборі місць розподілу та працевлаштування.
2.20. Дотримуватися конфіденційності в індивідуальній роботі з підопічними студентами та не розповсюджувати інформацію, що особисто їх стосується.
3. Права куратора:
3.1. Постійно отримувати необхідну інформацію про зміст нормативних документів, які надходять до університету з Міністерства освіти і науки України, що стосуються питань організації виховної роботи у вузі.
3.2. Самостійно обирати форми, методи, педагогічні прийоми роботи з групою.
3.3. За погодженням із групою пропонувати кандидатури студентів при призначенні старости групи, голови студради та інших посад, пов’язаних з роботою студентського самоврядування, брати участь у їх обговоренні та засіданнях, пов’язаних з їх призначенням.
3.4. Разом з групою визначати час і місце проведення аудиторних та позааудиторних виховних заходів.
3.5. Отримувати в деканаті інформацію, що стосується академічної успішності і навчальної дисципліни студентів своєї групи.
3.6. Брати участь у розробці та затвердженні індивідуального навчального плану, призначенні соціальної стипендії, наданні місця в гуртожитку, складанні характеристики студента, переведення з контракту на бюджетну форму навчання.
3.7. Куратор має право повідомляти батьків студента про порушення ним Правил внутрішнього розпорядку, незадовільну успішність, а також висловлювати від імені факультету подяку батькам за відмінне навчання й виховання дітей.
3.8. Представляти інтереси своєї навчальної групи на всіх рівнях університетського життя; вимагати особистої присутності в усіх випадках, коли вирішується питання про студентів групи.
3.9. Вимагати від студентів дотримання навчальної дисципліни і всіх зобов’язань відповідно до правил внутрішнього розпорядку Університету та правил проживання в гуртожитку .
3.10. Виступати перед адміністрацією про застосування встановлених форм дисциплінарного та адміністративного стягнення до студентів за допущені ними порушення трудової, навчальної дисципліни, громадського порядку, тощо.
3.11. Брати участь в оцінці організаторських здібностей закріплених студентів, виконання ними громадських доручень.
3.12. Висувати найкращих студентів групи за успіхи в навчанні, науковій, спортивній, культурно-масовій та громадській роботі до нагороджень та різних форм заохочень.
4. Оцінка роботи куратора та форми звітності:
4.1. Куратор кожного семестру звітує про виконану роботу на засіданні кафедри.
4.2. Якість роботи куратора враховується при вирішенні питання обрання/переобрання на посаду чи подання на вчене звання.
4.3. Виконання обов’язків куратора враховується при визначенні різних видів заохочення співробітників.
4.4. Органи студентського самоврядування можуть ставити питання про заміну куратора у випадку, якщо куратор неналежним чином виконує свої обов’язки, не має авторитету. Питання про зняття або заміну куратора порушується за наявності письмового звернення академічної групи в кількості не менше 51% від загального складу групи.
4.5. Критеріями ефективності управління системою виховної роботи на рівні куратора академічної групи є:
– стабільний режим роботи академічної групи, відсутність серйозних випадків порушень трудової та навчальної дисципліни студентами;
– позитивна мотивація навчально-виховної діяльності студентів, що виявляється у навчально-пізнавальній, науково- дослідній, інших видах діяльності;
– мікроклімат у групі, що сприяє самореалізації особистості кожного студента;
– різноманітність здійснюваних форм виховної позааудиторної роботи, що забезпечують розвиток пізнавальної активності студентів при проведенні виховної роботи;
– діяльність студентського самоврядування в групі;
– активність, згуртованість групи, суспільно-корисний характер діяльності групи;
– участь групи у загально-університетських заходах;
– сприятливі умови проходження адаптаційного періоду для студентів першого курсу;
– оволодіння студентами досвідом соціальної поведінки.
4.6. За несумлінне ставлення до виховної роботи в групі, куратор, за поданням завідувача кафедрою, звільняється від виконання обов’язків розпорядженням декана. У випадку тривалої відсутності куратора на роботі, деканат вирішує питання про тимчасову заміну або призначення нового куратора. Заміна викладачів-кураторів здійснюється за заявою самого куратора, підписаною деканом, із зазначенням причин. Новий куратор, приступаючи до роботи у групі, повинен вивчити досвід, форми та методи роботи попереднього куратора, морально-ділові та особисті якості студентів групи. Куратори академічних груп (курсів) несуть відповідальність за:
– нехтування своїми обов’язками куратора в академічній групі;
– порушення або невиконання плану роботи куратора;
– випадки систематичного або масового порушення навчального процесу у групі;
– порушення студентами дисципліни та правил внутрішнього розпорядку в університеті та гуртожитках.